Miért van szükségük a márkáknak ember által generált tartalomra?
Nagyon furcsa lehet ez a cím, de a mai mesterséges intelligencia uralta világban bizony már külön lapon kell említeni azokat a közösségi médiában és egyéb online felületeken megjelenő marketing tartalmakat, melyeket az AI hozott létre és melyeket ember alkotta. És ahogy a reklámok tömkelegébe és a plakátrengetegbe is bele tud fáradni az ember, úgy bizony az AI-tartalmakba is. Vajon miért okozhat elutasítást és akár tiltást is a felhasználók részéről az intenzív AI-használat a tartalmaknál? Máris eláruljuk!
Elutasítás az AI használata miatt?
Az emberek már sokszor automatikusan kizárják a reklámokat. Gondoljunk csak arra, hogy jön a tévében filmezés közben a reklámblokk, mire mindenki indul a konyhába, mosdóba, elkezdünk beszélgetni vagy éppen már nyúlunk is a telefonért. Maximum fél füllel hallgatjuk a reklámokat, de valaki ilyenkor tudatosan le is némítja a készület, hogy még csak ne is hallja. No és akkor ott vannak a streaming szolgáltatók, melyek bővelkednek az előfizetőkben, akik inkább lemondanak havonta bizonyos összegről, minthogy a tévében, reklámokkal nézzenek filmeket, sorozatokat. És ha nem lenne elég az, hogy már alapvetően is nagyon nehéz eljutni reklámokkal és hirdetésekkel az emberekhez, tele lett az online tér AI által generált tartalmakkal, amivel még nehezebb kitűnni és bizony a legtöbbször már messziről látja rajta a fogyasztó, hogy egy újabb mesterséges intelligenciás alkotással van dolga.
Mindez fásultságot, fáradtságot okoz a felhasználókban, amit az ember által készített tartalom még át tud törni. Ez a kreatív, valós személy által létrehozott tartalom eredetiséget és valós perspektívát biztosít, amely a közönségből hitelesség érzetét, bizalmat válthat ki. Természetesen nem kizárt, hogy AI segítségével is létrehozható nagyon magas minőségű tartalom, de ehhez hozzáértés és kiváló promptolási képesség kell, amihez tanulásra és belefektetett időre van szükség. Épp úgy, mint amikor magunk hozunk létre tartalmat, legyen szó vizuális vagy szöveg alapú alkotásról.
Az igazság az, hogy még a B2B marketingben is, ahol a professzionális hangnem és a kidolgozott írás a norma, a közönség hamar kifárad a túlságosan kidolgozott, mesterséges intelligencia által generált tartalommal. Mert bizony meg lehet mondani, ha egy lusta AI megoldással találkozunk, ahogy az is előfordulhat, hogy az AI rettentően hasonló tartalmakat generál nekünk, mint a többi cégnek, így beleolvadba a sokaságba.
Lássuk, mit mondanak a felmérések!
Meghökkentő lehet, de a Z generáció fele leállítja a fiók követését, vagy akár le is tiltja, ha AI-tartalmakat tesz közzé. Ez a SproutSpocial friss, 2026 első negyedéves Pulse-felméréséből derül ki. 10 fogyasztóból 6 számolt be arról, hogy kevésbé valószínű, hogy foglalkozik a márkák tartalmával ebben az AI-uralta online térben.
A kutatások azt is mutatják, hogy a fogyasztók kevesebb bizalmat éreznek, és kevésbé valószínű, hogy reagálnak, ha tudják, hogy egy bejegyzés AI által generált. Még a LinkedInhez hasonló professzionális hálózatokon is, a mesterséges intelligencia által generált általános hozzászólások és bejegyzések károsítják a felhasználó hírnevét, mivel hiányzik belőlük a hiteles hang és a kritikai gondolkodás.
A felhasználók véleménye
Egy Reddit posztban feltette egy felhasználó a kérdést, hogy miért is reagálnak az emberek ennyire erősen az olyan posztokra, amik mesterséges intelligencia igénybevételét sejtetik. Van az a bizonyos írásmód, ami alapján könnyen felfedhető az AI-használata: például tipikus szerkezet, ismétlődő megfogalmazások, sima és kifinomult hangnem. És az emberek amint felismerik ezt a mintát, máris elutasítóvá válnak, még ha alapvetően a téma érdekes, hasznos is lenne.
És hogy miért?
Mert az AI által fogalmazott tartalom sokak szerint:
- mesterkélt
- manipulatív
- túl általános
- hiteltelen
- nincs benne belefektetett energia
- robottal való kommunikáció, amire nem vágynak
- olyan, amiből hiányzik a személyiség, egyediség
És ugyebár ha már a közösségi médiában fogyasztanak tartalmat a felhasználók, akkor bizony szeretnének egy közösséghez tartozni és más emberekkel kapcsolódni, beszélgetni. Így van ez a márkáknál is: ha emberi a márka hangneme, sokkal közelebb érezzük magunkhoz. Ha pedig AI-ra és robotokra vágynak a felhasználók, akkor ők maguk is tudják használni az olyan ingyenes eszközöket, mint a ChatGPT vagy Google Gemini.
Vannak felhasználók, akik átverve érzik magukat, ha rászánják az időt és energiát egy szöveg elolvasására vagy egy kép, videó megtekintésére, aztán kiderül, hogy az AI segítségével készült. Így pedig ezt nem tartják valósnak és sértő számukra, hogy az alkotó nem szánta rá az időt, hogy maga írja meg a szöveget, illetve nem tett elég erőfeszítést.
Olyan nézőpont is felmerült, hogy mivel a bejegyzésekben a legtöbbször nem teszik egyértelművé, hogy AI-t használtak, így megtévesztőnek hat a tartalom.
Végső soron pedig az emberek elidegenednek az ismétlődő „lélektelen” tartalmaktól, és egyre inkább a hiteles, ember alkotta bejegyzéseket keresik. Ez a hangulat arra ösztönzi a felhasználókat, hogy átláthatóságot követeljenek, és aktívan kerüljék vagy némítsák az elsődlegesen vagy többségében AI-tartalmakra támaszkodó profilokat.
Mennyire megbízható, amit a neten látunk és vajon felismerjük-e az AI tartalmakat?
Egészen megdöbbentő, de egy egyetemi kutatás alapját is adta az AI és a különféle botok alkalmazása. A Zürichi Egyetem tudósairól kiderült, hogy mesterséges intelligencia által vezérelt botokat használtak a Redditen való posztoláshoz egy kutatási projekt részeként, amely azt vizsgálta, hogy a hamis hozzászólások megváltoztathatják-e az emberek véleményét. De ezt persze előre nem árulták el a Reddit moderátorainak, így senki sem tudta, hogy kamu tartalommal van dolguk. Erre válaszként a Reddit jogi lépéseket ígért, hiszen ez így megtévesztés és bizony felvet nem csupán jogi, de erkölcsi kérdéseket is.
Ugyanígy említhető az is, hogy politikai színtéren mennyire tudják befolyásolni a közvéleményt az AI által működtetett kamu profilok. Mi magunk is tapasztalhattuk a legutóbbi választás során, hogy mennyi gyanús profil jelent meg a közösségi oldalakon, kommentelt és ezek a profilok sokszor egymást támogatták a kedvelésükkel vagy hozzászólásukkal. Így már bőven fejlettebbek, mint a korábbi egydimenziós fake profilok. A csordaösztön hatását pedig nem kell bemutatni, így megkérdőjelezhető, mekkora hatása van egy-egy ilyen akciónak és mennyire is etikus ez. Több online felületen is vizsgálják már a tényt, hogy politikai szereplők és olyan országok, mint Oroszország, Kína és Irán, jelentős összegeket fektetnek a mesterséges intelligencia által vezérelt műveletekbe, hogy befolyásolják a demokratikus világ választásait.
Még a látszólag politikától független, mesterséges intelligencia által generált tartalomnak is lehetnek következményei. A hatalmas mennyiségük megnehezíti a valódi hírekhez és az ember által generált tartalmakhoz való hozzáférést.
Szerinted hol húzódik a határ? Mennyire folyhat bele az AI a tartalomgyártásba?
Amennyiben szeretnéd profin használni a mesterséges intelligenciát és elérni, hogy hasznos segéded legyen (fontos, nem helyettesítőd!) az üzleti életben és az online marketingben, szerezd be AI-marketing című kötetünket: https://www.kozossegi-media.com/koenyveink
Források:
https://sproutsocial.com/insights/human-generated-content/
https://www.reddit.com/r/ChatGPT/comments/1sjpm01/why_are_people_triggered_so_strongly_with_posts/
