2025. már 13.

Használd a pszichológiát, hogy még jobb videókat készíthess!

írta: Sáringer Viktória
Használd a pszichológiát, hogy még jobb videókat készíthess!

nevtelen_terv_20.pngFigyelemfelkeltő videókat készítenél? Vesd be ezeket az egyszerű pszichológiai trükköket és érj el még jobb eredményeket! A pszichológia segít megérteni, miért lesz egy tartalom sikeres, míg egy másik nem teljesít az elvárásoknak megfelelőn. Cikkünkben sorra vesszük, miért is fontosak a pszichológiához kapcsolódó tényezők a videós tartalmaknál, milyen eszközökkel hathatsz erőteljesebben az emberek érzelmeire és természetesen példákat is mutatunk.

Vágjunk is bele!

Hogyan kapcsolódnak a pszichológiai tényezők a videós tartalomkészítéshez?

Az egyik legfontosabb ok, amiben a pszichológia a segítségedre lehet, az az érzelmekre való hatás. Legyen szó örömről, meglepetésről, elérzékenyülésről vagy nosztalgiáról, a kiváltott érzelem minden esetben növeli a megosztás esélyét. Nem is csoda, hogy az inspiráló történetek vagy a humoros szösszenetek olyan jól teljesítenek a közösségi oldalakon: ezeket szinte mindenki szívesen továbbosztja! Végülis ki ne akarna továbbítani egy vicces videót, hogy megnevettesse ismerőseit?

Egy jól megválasztott zene vagy hang nem csak érzelmeket közvetít, de fokozza az üzenet erejét is. Így két legyet üthetsz egy csapásra! Az sem utolsó, hogy az emberi agy sokkal gyorsabban dolgozza fel a vizuális információkat, ezért a látványos, dinamikus vágások, animációk és színek azonnal megragadják és lekötik a figyelmet.

Ha a csapból is egy trend folyik, akkor mégis ki akarná kihagyni? A FOMO a félelmet jelenti, hogy kimaradsz valamiből. Ez egy pszichológiai jelenség, amikor attól tartasz, hogy nem tudsz részese lenni valaminek, amit mások átélnek. Hiszen ha lemaradsz a legújabb trendről, akkor nem fogod érteni a belsős poénokat és utalásokat. És ez az oka annak is, hogy ha egy videón nagy a nézettség és sok a komment, akkor nagyobb eséllyel kattintasz rá, vagy tovább nézed akkor is, ha elsőre nem köt le, mert kíváncsi vagy, miért reagáltak rá ennyien.

No és akkor az általános ismeretek után nézzünk meg pár módszert, ami a pszichológia segítségével segít még jobbá tenni videós tartalmaidat!

A zene segít az érzelmek kiváltásában

Ismered azt az érzést, amikor felcsendül egy fülbemászó, ritmusos, vidám dal és hirtelen már boldognak is érzed magad? Ennek tudományos magyarázata van: a zene dopamint vált ki az agyban. A dopamin olyan, mint az agy jutalmazórendszere. A magasabb dopaminszint az öröm és az elégedettség érzését eredményezi.

És hogy mi történik, ha lassú dalokat hallgatsz helyette? Ilyen esetben érezheted magad ellazultnak, nosztalgikusnak. És a magyarázat is egyszerű: az agy nem csak dopamint szabadít fel, hanem prolaktint is. A magas prolaktinszint pedig az ellazulás érzésével jár.

Ezek mind tudományos, pszichológiai folyamatok, amik általánosan igazak mindenkire és nagyszerűen felhasználhatók marketing célok elérésére is. Elősegítheted egy-egy érzelem kiváltását a megfelelő hanganyagok használatával, ami segít az üzenet hangnemét és hangulatát is meghatározni.

Példaként nézd meg ezt a karácsonyi reklámot, amely szavak nélkül, csupán a látványvilággal és szívhez szóló dallamokkal mesél el egy történetet:

Ez a kis videó egyébként számos pszichológiai eszközt alkalmaz, hogy érzelmi reakciókat váltson ki a közönségből: a Disney varázslatos világa keveredik a kultúrákkal és a családi értékekkel egy megható történetben. Nem nehéz empátiát érezni és azonosulni a karakterekkel, így az érzelmi reakció szinte elkerülhetetlen, hiszen mind látványban, zenében és mondanivalóban is a szívünkhöz szól a reklám. A zene a szeretet és az ünnepi hangulat érzését erősíti, így fokozva az érzelmi reakciót. A nosztalgia eszköze is megjelenik, ami a nézők számára is visszahozhatja a gyerekkori emlékeket az ünnepekhez és szokásokhoz kapcsolódóan. Az emberek szeretnek visszagondolni a gyermekkori boldog pillanatokra és ezek az emlékek pozitív érzéseket kelthetnek.

A reklám egyébként akkora sikert aratott, hogy a 2020-ban megkezdett történetet aztán a következő évben, 2021-ben is folytatták:

Egy másik példa az Apple Welcome Home reklámja, ahol a zene vezet végig a mondandón. A zene erőteljes és modern érzést kelt a látványvilággal karonöltve, ami nagyszerűen ábrázolja az Apple termékét is. Így a komplex hatás erősen kapcsolódik a termékhez és a márkához is, ezáltal mélyebben átadva az üzenetet.

A Coca-Cola SuperBowl reklámja egy konkrét mondat köré épül, amelyet többféle nyelven is hallhatunk. Erőteljes érzelmeket vált ki, miközben sokféle közönséget és kultúrát megszólít. A dal összekapcsolja a márkát az amerikai kultúrával, miközben segít a globális összetartozás érzésének megteremtésében is, így közel kerülve a fogyasztókhoz.

Vond be a közönséget történetmeséléssel!

Gyakran javasoljuk, hogy az értékesítési megközelítés helyett inkább a történetmesélésre összpontosíts. És ez azért van, mert míg a tipikus reklámok hatására bezárulnak az emberek és ellenállóvá válnak, úgy a történetmeséléssel érzelmeket lehet kiváltani. Közelebb kerülhetsz közönségedhez és emberibbnek fog hatni márkád.

A történetmesélés során az emberek könnyebben azonosulhatnak a karakterekkel, saját tapasztalataikra reflektálhatnak, vagy egyszerűen inspirációt nyerhetnek az elhangzottakból. Egy jól elmondott történet képes a márka iránti lojalitás kialakítására is.

Például, ha a terméked egy új könyv, ne csak a történet fülszövegének ismertetésére koncentrálj, hanem meséld el, hogyan befolyásolta az életedet, vagy hogyan segíthet másoknak is, miközben átadsz egy erős, motiváló üzenetet. Azt is elárulhatod, mi motivált az írásra, kik álltak melletted a megjelenítés során és merítettél-e a valós életedből a fikciódba. A történetmesélés nemcsak eladni segít, hanem kapcsolatot is teremt.

Ebben a videóban például azt meséli el a szerző, hogyan érzi magát most, hogy befejezte a kötetét:

@olivemannella holy CRAP you guys i did it 🥲 #author #iwroteabook #mannellafamunfiltered ♬ original sound - olivemannella

Itt pedig Szántó Dániel szerző mesél arról, miért kezdett írni:

@szantodaniel_dana Honnan jött az írás? . . . #booktok #olvasás #reading #mutimitolvasol #foryoupage #krimi #mutimitolvasol #CapCut ♬ Listen - Official Sound Studio

Ebben a videóban pedig azt árulják el nekünk, hogy miért kapta a vállalkozás a nevét:

@menedekkezmuvesgyertya Miért pont a Menedék nevet választottam? #gyertya #illatviasz #kezmuvestermek #kisvállalkozás #foryou ♬ Glimpse (Slowed + Reverb) - Gabriel Albuquerqüe

Az is fontos tényező, hogy a történetekre nagyobb eséllyel reagálnak a felhasználók, ez pedig az algoritmusok számára is kedvező, mivel az interakciók, mint például a kommentek és megosztások, jelentős hatással vannak a videók láthatóságára.

Éljenek a rövid formátumú tartalmak!

Tudtad, hogy az átlagember csak akkor néz végig egy videót, ha az 60 másodpercnél rövidebb? Bizony, a figyelmi idő nagyon lerövidült.

Mit jelent ez számodra, mint a tartalom készítőjének? Nos, minél rövidebb a videód, annál jobb. A rövidebb videó esetében nagyobb az esély rá, hogy az egészet végignézik és nem csak egy részét ismerik meg az üzenetednek.

Ebben a viceóban például csupán 16 másodpercben mutatják be a termék előnyeit:

@maybelline_ph GET FREE SUPERLOCK BROW GLUE for every FIREWORK MASCARA purchase! 🩷 This is your sign to check out! Don’t miss! 🛒🛍️ #MaybellinePH #mnysocialcrew ♬ original sound - Maybelline New York PH

Itt pedig abszolút lényegretörően, kevesebb mint 40 másodpercben több terméket is láthatunk, mindet használat közben:

@cool.home.essentia Top Gadgets You Need for 2025! #techtrends #amazongadget #2025essentials #essentials #gadget #amazonfinds #amazonmusthaves #homefinds #happyathome #happy #tiktoktrend #amazonproducts ♬ Burning Love (with The Royal Philharmonic Orchestra) - Elvis Presley & The Royal Philharmonic Orchestra

A Hubspot által megkérdezett marketingszakemberek csaknem egyharmada azt állítja, hogy 2024-ben rövid formátumú videókat fog használni. Több mint 50%-uk növelné a befektetéseket is az ilyen típusú videós tartalmakba.

Ha nehezen megy az üzenet leszűkítése, érdemes lehet segítségül hívni az AI-t, ami a már meglévő ötletek és fontos információk alapján többféle szkriptet is tud készíteni. Természetesen ezek módosíthatók és személyre szabhatók, de remek irányvonalat adhatnak.

Te is kihasználod a pszichológia erejét?

A fogyasztói figyelemért folytatott harc bizony egyre komolyabb, így jó ötlet bevetni néhány egyszerű pszichológiai trükköt, hogy meg tudd ragadni és tartani a nézőket. Ahhoz, hogy tartalmaid kiemelkedjenek a versenytársak közül, az információkat ötletesen és kreatívan kell átadnod, mindezt megfűszerezve a pszichológia erejével.

melinda_3.PNGKözösségi média marketing profin! Válaszd oktatásainkat és kezeld Te magad közösségi felületeidet a legújabb trendek ismeretében! Kurzusainkat itt találod: https://www.kozossegi-media.com/kurzusok

 

 

 

 

 

Forrás: https://www.cincopa.com/blog/understanding-the-psychology-of-video-content/

Szólj hozzá

marketing zene tartalom hasznos videó siker érzelem ötletek pszichológia tippek tanácsok közösségi média posztolás