Visszatért a megszokott medrébe az életünk?
Öt megyeszékhellyel kapcsolatos keresési trendeket vizsgáltunk
A kijárási korlátozás alatt számtalan alakommal láthattunk a közösségi média csatornákon fotókat eldugott helyekre, vagy éppen a Balatonra, a Velencei-tóra, Siófokra történő kirándulásokról. Május 4-től vidéken, majd két hét csúszással, május 19-től Budapesten szigorú menetrend szerint megkezdődött a koronavírus-járvány miatti korlátozások fokozatos enyhítése is. A korlátozások csökkentése miatt az emberek egyértelműen megindultak, így például a hotel szegmensben egyértelműen érezhető volt a foglalások számának robbanásszerű növekedése. De vajon mi történt azóta? Mennyire maradt általános, hogy kirándulunk, utazgatunk? Vagy visszaállt a régi kerékvágás az életünkben? Ennek jártunk utána 5 megyeszékhely keresési trendjeit vizsgálva.
Tegye fel a kezét, aki ha utazik, nem megy rá a Google-re, hogy megnézze az utazási célállomásának látnivalóit, szállást keressen, megnézze mennyi lesz az adott állatkertbe vagy egyéb helyszínre a belépő és hogy kinézzen egy-két jó éttermet, ahol a gyerekeknek is tuti talál majd valamit!
De még mielőtt az aktuális adatokba fejest ugranánk, először is nézzük meg, hogy hogyan érintette a keresési trendeket maga a koronavírus! Kiválasztottunk 5 megyeszékhelyt randomszerűen, melyeket a Google Trends szoftverén keresztül vizsgálunk. A Google Trends felületén 2004-től napjainkig tudjuk megnézni az adott kifejezéssel kapcsolatos keresési trendeket. Az elemző szoftver nem mutat abszolút (konrkét) adatokat, hanem kiválasztja a legmagasabb értéket a vizsgálati tartományban, ezt 100 százaléknak tekinti és minden más adatot ehhez viszonyít.
Nos, 2020. februárjához viszonytva a márciusi adatok leszállóágat, az áprilisiak pedig egyenesen mélyrepülést mutattak, ekkorra a korábbi keresési mennyiségek mintegy háromnegyedére estek vissza és csak azért nem még radikálisabbra, mert az adott város + koronavírus szókapcsolatok keresése a márciusi kiugrás után tartotta magát ezen időszak alatt is. Fontos azt is hangsúlyozni, hogy az adatsorból kivettük a nemzetközi adatokat és csak a Magyarországon történő internetes kereséseket vizsgáltuk.
Az elmúlt három hét keresési trendjei azonban már kisimultak, ha látunk is növekedést, azok immáron minimálissá váltak az adott megyeszékhelyekkel kapcsolatban. Ha az öt megyeszékhelyt nézzük, akkor a legtöbb keresés Győrrel, majd Miskolccal kapcsolatban történt, melyet szorosan követ Nyíregyháza.
S hogy mire kerestünk rá az elmúlt három hétben? Mutatjuk
Győrben