Megérkezett a Béta generáció! Mi az, amit tudnod kell?
Ez a generáció annyira friss és új, hogy a képviselői még pelenkát viselnek. Bizony, a béta generáció azokat jelöli, akik 2025. január elseje után születtek! A korszak várhatóan 2039-ig tart majd. Ennek fényében még sok következtetést nem vonhatunk le a béták viselkedéséből, de a technológia fejlődését és napjaink gyors változásait figyelembe véve megalapozott feltételezéseket tehetünk a béta generáció jövőjére vonatkozóan.
Milyen generációkat ismerünk?
Először is vegyük sorra, mely generációkat tartjuk számon:
- Csendes nemzedék (tradicionálisak), ahová az 1928-tól 1945-ig tartó időszakban születettek tartoznak
- Baby Boomers generáció az 1946 és 1964 között születettekkel
- X generáció: 1965 és 1980 között születettekkel
- Y generáció (millenárisok): 1981 és 1996 között születettek
- Z generáció: 1997-től 2012-ig bezárólag
- Alfa generáció: 2013-tól 2024-ig
- Béta generáció: 2025. után születettek
Most pedig nézzük meg azt, milyen hatások fogják erőteljesen befolyásolni a most felnövő, béta generációt.
A mesterséges intelligencia, mint a mindennapok része
Nekünk még új, sokaknak egészen idegen – a béta generáció viszont már nem csupán az internet és közösségi média világába fog belenőni, hanem a mesterséges intelligencia (AI) egyre szélesebb körben való elterjedését is természetesnek fogja venni. Gondolj csak bele, mennyit fejlődött ez a terület az elmúlt pár évben! Vajon mennyire veszi át a főszerepet, mire elég nagyok lesznek a 2025-ben születettek, hogy egyedül is tudják használni az online lehetőségeket? Jó eséllyel előbb fogják alkalmazni a technológiai újításokat, mint bármely más generáció. Pláne, hogy egyre könnyebbé válik ez a hangvezérlés és egyéb fejlesztések következtében.
Várható, hogy a mesterséges intelligencia és az ehhez kapcsolódó eszközök hatással lesznek a béta generáció teljes életére a tanulástól kezdve a munkájukon át még a nyugdíjas éveikig is. Legyen ez az irány jó vagy rossz, már nem nagyon lehet megállítani a mesterséges intelligencia előretörését és egyre szélesebb körben való elérhetőségét és elterjedését. Azonban az, hogy ezek az eszközök és lehetőségek hogyan és milyen mértékben formálják a jövőt, a jelenlegi generációktól függ. A béta generáció ugyanis még jó pár évig nem fog szerepet játszani a mesterséges intelligencia létrehozásában és fejlesztésében.
Digitális bennszülöttek
Az újabb generációk némelyikéről azt állítják, hogy digitális bennszülöttek. Az ötlet az, hogy az internettel, az okostelefonokkal és a csúcstechnológiák minden fajtájával nőttek fel, ezért kényelmesen és magabiztosan mozognak az online lehetőségek és elektronikus eszközök világában. Vannak olyan generációk, melyek számára már elhomályosulhat az emlék (vagy nem is létezik), milyen volt a világ a csúcstechnológiák megjelenése előtt. Már a Z generáció is egész fiatalon felfedezhette a mindenki számára elérhető számítógépek és az internet világát, így ők is úgymond „belenőttek” ebbe a közegbe. A korábbi generációknak adaptálódnia kellett a változásokhoz az újdonságok megjelenésével.
Ha ezeknek fényében digitális bennszülöttekként hivatkozunk a fiatalabb generációkra, akkor a béta generáció esetében már talán még egy lépéssel messzebbre mehetünk. Egy olyan kifejezéssel lehetne jellemezni ezt a korcsoportot, akik már a mesterséges intelligencia eszközök között is ismerősen mozognak. Az angol oldalak például a digital natives kifejezést AI natives-re váltották a béták esetében.
Eljött az AI kora
A béta generációsok a már mindenütt jelen lévő AI korában léteznek majd. Az AI nem lesz meglepő vagy valami félelmetes és ismeretlen, mint számunkra. Fiatalként a mesterséges intelligencia természetes és szerves része lesz a nevelésüknek, tanulásuknak és az életük rengeteg területének. Olyan, mint a levegő, amit beszívnak. Természetesen elvárják, hogy az AI ott legyen és a használata hasonló lesz, mint ahogy ma valaki felmegy a telefonjáról az egyik közösségi oldalra vagy a Google keresőre. Szinte már rutinszerű, ugye?
No és mi mindenre fogják használni az AI eszközöket? Lássuk csak:
Nehéz matematikai feladatot kell megoldani az iskolában? Kérdezd meg az AI-t!
Bajlódsz az autóvezetéssel? Semmi gond, az AI megmutatja, hogyan kell!
Ebből is jól látható, hogy az élet minden területén segítséget tud majd nyújtani a mesterséges intelligencia.
Természetes vagy mégsem?
Az AI olyan természetessé válik, mint a levegővétel és ott lesz a mindennapokban. Viszont ha ebbe jobban belegondolunk, akkor ez elég ironikus, hiszen a mesterséges intelligencia minden, csak nem természetes, hanem egy ember alkotta gép. Viszont mára már elfogadott ez a technológia, mire pedig a béta generáció felnő, abszolút hétköznapi lesz.
Az élet mely területein jelenik majd meg erőteljesen az AI?
A vállalkozások egyre gyakrabban használnak mesterséges intelligenciát, az iskolák egyre gyakrabban használnak mesterséges intelligenciát, a kormányok egyre gyakrabban használnak mesterséges intelligenciát, és mindenféle terméket és szolgáltatást szüntelenül átitatnak az AI-al. Ez a trend pedig csak még erőteljesebé fog válni.
Az AI fáradhatatlanul tud személyre szabott oktatást nyújtani. A mesterséges intelligencia teszteket végezhet, osztályozhat és személyre szabott visszajelzést adhat. Egyesek úgy vélik, hogy a tanárok az oktatás-orientált coach-ok irányába fognak elmozdulni, szemben az előző generációk által tapasztalt hagyományos tanítással.
Az otthoni élet szintén szorosan összefonódik az AI-al. A mesterséges intelligenciával működő porszívók, kenyérpirítók, hűtőszekrények és hasonlók egyre népszerűbbé válnak majd. Mennyire egyszerű a telefonról kikapcsolni a konnektort, vagy beindítani a mosást! Sőt, akár a robotporszívót is tölthetjük vagy használhatjuk az ágyból, egyetlen gombnyomással. Még csak otthon sem kell tartózkodni, akár távvezérléssel is működnek a rendszerek. Csak megszólítjuk Alexát, Sirit, vagy bármelyik hangvezérelt asszisztenst és már indul is a keresőmotor vagy a kívánt zene, esetleg telefonhívás.
Az egészségügy is részben online felületre költözik: itt láthatjuk az eredményeket és egyesek szerint akár az egészségi állapotot is nyomon lehet majd követni.
Egyébként ezeket a tendenciákat már napjainkban is láthatjuk, ahogy hazánkban is egyre inkább terelnek minket az online megoldások felé: EgészségAblak, EESZT, Digitális Állampolgárság, Ügyfélkapu+, NAV alkalmazás és társai. Persze nem csak kormány szinten, hanem a szolgáltatók szintjén is népszerű a tendencia, hiszen befizethetjük a villanyszámlát, leadhatjuk a fogyasztást vagy bármilyen terméket megrendelhetünk internet és mobiltelefon segítségével.
Hol marad az emberi kapcsolat?
Jelenleg a lakosság egészére kiterjedő, különös nagy kísérlet közepén vagyunk és még nehéz biztosan megállapítani, mi lesz ennek a vége. Viszont lehetnek tippjeink. Az egyik fontos tényező a mentális egészség: ha mindent elvégezhetünk otthonról és okos eszközeinkkel, a mesterséges intelligenciával, akkor érdemes egyáltalán kimozdulni? Háttérbe szorulnak a szociális kapcsolatok? Milyen hatással lesz ez a mentális jólétre?
Vannak veszélyei is, ha teljes mértékben az AI-ra támaszkodunk
Senki sem tudja biztosan megmondani, hogy a mesterséges intelligencia térnyerése milyen hatással lesz a lakosságra rövid és hosszú távon. Arról sem feledkezhetünk meg, hogy az AI bizony időnként silány tanácsokat adhat és rossz irányba terelheti az embereket. Mindez minden különösebb ellenőrzés vagy előírt szabályozás nélkül történik, ami hatalmas veszélyeket rejt!
Eléggé valószínű, hogy azok a gyerekek, akik okostelefonjukban, okos szemüvegükben vagy egyéb eszközükben folyton elérhető mesterséges intelligenciával nőnek fel, nagymértékben függnek majd az AI által adott tanácsoktól és meglátásoktól.
Az irányítás a mi kezünkben van
George Orwell ezt a megjegyzést tette a generációkra vonatkozóan:
„Minden generáció rátermettebbnek gondolja magát az előzőnél, és bölcsebbnek az utána következőnél.”
Érdemes ezen elgondolkozni akár a saját generációnkra tekintve, akár a béta generációt figyelembe véve. Emberi hajlam, ha valaki magát különlegesebbnek és jobbnak képzeli másnál, viszont ez hatalmas felelősséggel is jár. Ez a felelősség pedig nem csak magunkra terjed ki, hanem a jövő generációira is: a mi kezünkben van, hogyan nőnek fel a 2025-ben és ezután született gyermekek és mennyire engedjük az életü(n)ket befolyásolni a mesterséges intelligencia vívmányaival. Ahhoz, hogy megfelelő véleményt alakíthassunk ki a pozitív és negatív hatásokról, jól informáltnak és kritikusnak kell lennünk.
Hogyan védhejtük meg magunkat és gyerekeinket a digitális csalások, like- és adatlap-lopások, internetfüggőség, internetes zaklatások ellen? Klausz Melinda könyve az ember életszakaszain keresztül mutatja be az új technológia jelentette kihívásokat, betegségeket, problémákat és megoldási módszereket feladatokkal, esettanulmányokkal olvasmányos formában!